…ak sa zaoberáte komentármi iných, tak ich neriešte, ale hľadajte to, čo vám pomôže urobiť ďalší krok vpred

Peter Bažík, umelec – spevák, ktorý svojim nádherným hlasom vyniká až natoľko, že sa stal víťazom súťaže X factor Slovensko. Pochádza z Habovky a nejedného z nás už dokázal nadchnúť na koncerte, kde sa prejavili aj jeho multiinštrumentálné schopnosti. Okrem talentu sa nedá na ňom nepovšimnúť aj jeho skromnosť a vďaka jeho ochote vám prinášame aj tento článok.

Ako sa zmenil váš život po výhre v X Factor?

Veľa sa toho nezmenilo. Začalo však pribúdať práce na hudbe na objednávku, tiež stúpla žiadanosť po mojich vystúpeniach. Samozrejme mám z toho naozaj veľkú radosť 🙂

Vieme, že viete hrať na klavír, gitaru a husle. Na ktorý z týchto hudobných nástrojov sa vám učilo hrať najťažšie, na ktorý hráte najradšej?

Najťažšie boli husle. Tie jediné som vlastne aj študoval. Ostatné nástroje som sa naučil ovládať a hrať na ne sám, ale najradšej mám asi gitaru.

Je náročné presadiť sa ako muzikant? Prípadne, čo by ste poradili začiatočníkom?

Náročné je hlavne rozhodnúť sa začať. Rozhodnúť sa, že budem mať trpezlivosť a pôjdem za tým. Ale je to tak asi vo všetkom, nielen v muzike. Čiže, ak by som mal niekomu poradiť, tak by som radil hlavne mať vieru v to, čo sa každý rozhodne robiť. A hlavne pri tom zostať človekom aj napriek úspechu.

Na ktorý koncert spomínate najradšej?

Tu by som vedel rozprávať dlho, lebo ich bolo veľa a na každý spomínam rád. Ale je predsa len jeden, ktorý ma prekvapil. Bol to koncert k výročiu základnej školy Pri kríži v Dúbravke v Bratislave (18.5.2017 –
Video Dúbravka). Stala sa tam totiž vec, ktorú som nečakal. Bolo to vonku na školskom dvore, detí bolo (ak si dobre pamätám) okolo 800 a pri poslednej piesni, ktorú som dával ako prídavok (Rátaj s tým) mi takmer všetky vybehli spontánne na pódium ku mne a tancovali a spievali so mnou. Bol to pre mňa úžasný zážitok.

Stala sa vám nejaká vtipná príhoda počas koncertovania?

Tých bolo veľa. Párkrát si ma ľudia pomýlili s inými spevákmi a zistili to až vtedy, keď si prišli vypýtať podpis a čudovali sa, že to vyzerá, ako Bažíkov podpis 😀 Ale stali sa aj iné, je ich naozaj veľmi veľa. Možno z nich raz napíšem knihu 🙂

Kto/Čo vás inšpiruje k tvorbe?

Myslím, že najviac ma inšpiruje atmosféra počas vystúpenia, lebo práve vtedy najviac vidím, čo na mojich poslucháčov pôsobí a aj ako. Takže čím viac vystúpení mám, tým mám viac inšpirácií a chuti komponovať.

Mávate dni, kedy vás opúšťa ,,umelecká múza“? Ak áno, čo vám pomáha prekonať ju?

Stalo sa mi to už, ale myslím, že hlavne preto, lebo som mal veľmi veľa objednávok na kompozíciu a aranžovanie a málo som spal. Bol som veľmi vyčerpaný. Pomohlo mi, keď som si dal nejaký týždeň pauzu a snažil som si nejako zregenerovať organizmus. Často to už bolo naozaj také silné, že som zaspával aj počas komponovania.

S ktorými interpretmi sa vám najlepšie spolupracovalo?

Ťažko povedať konkrétne, lebo pri každej spolupráci bola krásna priateľská atmosféra. Ale dúfam a verím, že každému jednému z nich sa so mnou pracovalo dobre. Snažil som sa urobiť vždy pre to maximum.

Zdedili vaše deti po vás umelecký talent? Prípadne by ste chceli, aby išli po vašich chodníčkoch?

Hudobné cítenie moje deti určite zdedili. Obidve dcérky majú evidentný cit pre hudbu a často si spievajú a tancujú. Staršia Danielka (6.r.) si dokonca často na známe piesne spieva texty, ktoré si v tom momente vymýšľa a niektoré naozaj stoja za to :D. A Mladšia Anetka (3.r.) prejavuje dokonca záujem o mixážny pult. Naposledy sa s mojím mixážnym pultom, ktorý nosím na svoje vystúpenia,  hrala, keď som ho nastavoval. Výsledok bol taký, že práve pred nedávnom som na jej nastaveniach odohral svoje vystúpenie. Spomenul som si na to až niekde v polovici vystúpenia, že som neskontroloval mixpult, či je nastavený. A musím uznať, že mi nastavila na spev potenciometre veľmi dobre 🙂

Na aký koncert svetových rozmerov by ste chceli ísť?

Uuuha… chcel by som toho vidieť veľa. Napr. Robbie Williams, Bon Jovi, Ed Sheeran, atď., ale taktiež by som si rád naživo vypočul filmovú hudbu od Hansa Zimmera.

Kto z hudobníkov je vašou inšpiráciou?

Každý jeden. Nemám vyhradený jeden hudobný štýl, či formu. Vyrastal som na klasike, ktorá je základom všetkej muziky. No a ja sa teda učím a inšpirujem od každého.

Ako ste sa dostali hudbe, alebo kto vás k nej viedol?

K hudbe ma od malička viedli rodičia. A keďže aj súrodenci sú hudobníci, tak ma malo čo motivovať. Ja som zo siedmych presný stred – štvrtý v poradí, takže som mal motiváciu aj zhora aj zdola.

Ako beriete negatívne komentáre? Čo by ste poradili ľudom, aby ich nebrali vážne?

Komentáre málokedy čítam. V komentároch sa totiž až príliš často vyjadrujú ľudia, ktorí majú len jeden jediný cieľ – ponížiť, zosmiešniť a ublížiť. Ale aj ja si občas prejdem komentáre. Avšak už si to sám v hlave filtrujem, pretože takéto „ubližujúce“ komentáre hneď preskakujem. Proste vyhľadávam komentáre, ktoré ma niekam posunú či už sú pozitívne, alebo kritické. Myslím si totiž, že pochvala poteší, rovnako ako ma konštruktívna kritika posunie vpred. Moja rada: ak sa zaoberáte komentármi iných, tak ich neriešte, ale hľadajte to, čo vám pomôže urobiť ďalší krok vpred 😉