Každý si musí sám v svojej hlave uvedomiť čo chce…

Lukáš Greššák, nadaný športovec z Oravy, ktorý je momentálne súčasťou tímu Zaglebie Sosnowiec. Svoj záujem o futbal prejavil už v útlom veku, a keďže sa nevzdal, stal sa úspešným futbalistom.

Kedy je správny čas začať s futbalom? V ktorých rokoch si začal ty?

Ťažko povedať kedy je na to najvyšší čas, každý rad skúša od mala všetko až kým ho nezačne baviť to práve orechové, ako sa vraví, ale samozrejme najlepšie je začať čo najskôr, aby si sa mohol hneď rozvíjať. Ja som začal s futbalom, keď som bol tretiak na základnej škole, vtedy ma to chytilo asi najviac a už som sa tomu venoval.

Vždy bolo tvojím snom stať sa športovcom alebo si mal iné plány?

Tak to teraz neviem už povedať aký som mal sen, keď som bol malý, ale som rád, že som sa stal športovcom.

Ako vyzerá tvoj deň, koľko času venuješ tréningom?

Záleží o aký deň ide. Niekedy trénujeme aj dvakrát do dňa inokedy len raz. Vždy mame 1 hodinu  pred tréningom zraz, aby mal každý čas pripraviť sa na tréningovú jednotku, už je na každom individuálne ako ten čas využije. Nasleduje tréning, ktorý môže trvať cca od 50 do 90 min, po tréningu kto chce popracuje na sebe či nejaké behy, alebo posilňovňa, a potom regenerácia. Keď je jeden tréning, tak potom už voľno a každý si ide po svojom.

Čo škola a futbal? Dá sa to skĺbiť?

Určite sa to dá skĺbiť, ale musia byt na to vytvorené dobre podmienky. Nie každá škola je vtom zhovievavá, ja som však tak študoval a zároveň hrával futbal.

Aký zápas bol pre teba najdôležitejší?

Tých zápasov je viac či už nejaké derby zápasy v lige, alebo nejaké zápasy v európskej lige.

Mal si nejaké vážnejšie zranenie? Ak áno, aké to bolo?

Mal som zranenia typu natrhnutý bočný väz v kolenách alebo natrhnutý sval, je to vždy nepríjemne pre hráča, lebo ho to pribrzdí v kariére,ale aj to patrí k športu.

Aký je tvoj obľúbený klub/ futbalista?

Od mala ako som začal registrovať futbal vážnejšie, tak bol mojím obľúbeným hracom Tomas Rosický a naj klub Arsenal.

Je podľa teba Orava dobrým zázemím pre futbal? Sú tu podporovaní športovci a mladé talenty?

Myslím si že áno, ale nemôžem to potvrdiť na 100%. Som mimo Oravy a neviem ako to tam funguje, ale čo počúvam, tak je tam veľký záujem o futbal a veľa ľudí, ktorí to chcú robiť, čo je podľa mňa dobrým znamením.

Bol moment, keď si chcel s týmto všetkým skončiť?

Áno, bol moment, kedy som chcel, viem že to bolo leto a chýbali mi prázdniny a na základe toho som chcel skončiť, ale mal som okolo seba správnych ľudí, ktorí mi to vyhovorili a tlačili ma ďalej ku futbalu.

Ako podľa teba motivovať mladých ľudí k športu? 

V dnešnej dobe je ťažko niekoho motivovať, každý si musí sám v svojej hlave uvedomiť, čo chce. Motivácia môže byť len to, keď si každý v tom svojom športe, ktorý si vybral, pozrie ľudí, ktorí v ňom niečo dosiahli. Potom už len byť trpezlivý, samozrejme musíš mať aj šťastie, ale aj obetovať niečo preto a stále na sebe pracovať.