Keď som sa zamerala na ľudí, na to, ako im chcem pomôcť, zrazu sa mi začalo oveľa viac dariť

Katarína Berceli Olesová, šikovná handmade blogerka, ktorá okrem svojho blogu akoušiť robí aj kurzy šitia pre všetkých, ktorí sa chcú naučiť niečo nové.

Kedy si sa rozhodla začať vyrábať handmade?

Na to je veľmi ťažké odpovedať, keďže ešte počas základnej školy som mala veľmi blízko k ručnej tvorbe ako k háčkovaniu, vyšívaniu a takým tým ručným prácam, ku ktorým ma viedla moja mama. K  šitiu som sa postupne dostala od šitia malého oblečenia pre bábiky, až po výber strednej školy odevnej, na ktorú som sa veľmi tešila, a ktorú som si naozaj užila. Takže prvé romantické výšivky som postupne vymenila za tvorbu odevov.

Myslíš si, že sa naučí šiť každý, aj keď  práve nemá talent?

Samozrejme. 🙂 Možno nie je hneď na začiatku motoricky zdatný a potrebuje viac cviku, ale šiť sa môže naučiť naozaj každý. Čo je však dôležité, nie každý má chuť sa rozvíjať, má zmysel pre detail či trpezlivosť aj vtedy, keď sa niečo nedarí. A to sa práve stretávam s ľuďmi, teda ženami, ktoré mi spomínajú, ako majú doma niečo “rozšité”, ale už nemajú chuť sa k tomu vrátiť. A to je práve to, tá trpezlivosť, ktorá si myslím, robí rozdiel medzi úspešnými, aj handmade tvorcami a tými, ktorí to neskôr vzdajú a povedia, že nemajú talent.

Naučila si sa ručné práce sama alebo ťa niekto k tomu motivoval?

Ako som spomínala, k ručným prácam ma motivovala mama. Ale to, že som to rozširovala o level vyššie, už bolo práve to, že ma to nesmierne bavilo a stále baví. Vždy bolo pre mňa motiváciou vidieť, ako dokážem niečo vytvoriť, najskôr pre seba, potom ako darček. Pamätám sa, ako som robila malý “workshop” pre moje dve mladšie sesternice a ukazovala im, ako sa robí ručný papier. 🙂 A neskôr som od nich sama dostavala handmade darčeky, a to bolo úžasné.

Kto ťa inšpiruje pri práci?

Pri mojej práci nachádzam rôzne inšpirácie, samozrejme jednou z nich je internet, ale aj to, že sa pozerám okolo seba  a snažím sa vnímať život s jeho potrebami a našimi túžbami. Tak napríklad vidím, že ženy potrebujú nejakú formu odreagovania, a tak ich vediem na kurzoch šitia tak, aby sa odreagovali a zároveň sa aj veľa naučili. Alebo napríklad keď šijem peňaženky, sledujem nové materiály, vzory ale aj tvary, ktoré sa ženám páčia a zároveň sú praktické. Keď sa sama obzriem prierezom svojej handmade tvorby, vidím tam posun a to ma motivuje tvoriť ďalej.

Ktorú prvú vec sa ti podarilo ušiť?

Prvá vec boli nejaké tie šatičky pre bábiky, ale taká naozajstná vec bola sukňa, ktorú som ušila na strednej škole odevnej,  a ktorú som potom hrdo nosila.

Čo bolo impulzom k vytvorení kurzov?

Tak najskôr to bola moja kamarátka, ktorá sa chcela naučiť šiť a predplatila si lekcie šitia. No ale neskôr, keď už sme s manželom vytvorili stránku a plánovali robiť všetko iba online, som zrazu zistila, že ľudia majú stále radi ten svet “naživo” a ženy si samy vypýtali kurzy šitia. Dôsledne som sa pýtala, čo by ich zaujímalo, ale aj to, že mám za sebou odevnú školu  mi pomohlo vytvoriť také kurzy, o ktoré je stále záujem.

Máš nejakú vtipnú príhodu, ktorá sa ti stala počas  kurzov?

Nedá sa povedať jedna vtipná príhoda, ale čo musím povedať je, že sa veľmi snažím, aby kurzy prebiehali v uvoľnenejšej atmosfére, aby sa ženy necítili ako v škole, lebo som presvedčená, že keď nemajú strach a sú uvoľnené, darí sa im oveľa viac a viac si zapamätajú. A preto sa tiež rozprávame a aj sa zasmejeme, a zároveň sa veľmi podporujeme navzájom. Ja som naozaj vďačná, aké úžasné ženy spoznávam na svojich kurzoch.

Pre koho sú určené tvoje kurzy, chodia na ne aj muži? A zároveň, akého najmladšieho alebo naopak najstaršieho účastníka si na nich mala?

Kurzy sú určené pre každého, kto sa chce naučiť šiť, teda kurzy pre začiatočníkov alebo kto sa chce zdokonaliť v šití, teda kurzy pre pokročilých. Veľmi by som privítala nejakého muža na kurze, ale hlásia sa mi iba ženy. 😀 No a vek je teda rôzny, ale musím povedať, že som mala dokonca na jednom kurze štyri desaťročné dievčatá, ktoré si kurz vypýtali ako darček k narodeninám. A boli úúúplne skvelé, ako veľmi sa snažili a ako veľmi sa tešili. Tak naozaj úprimne. 🙂

Máš nejaké ciele do budúcnosti, ktoré chceš splniť?

Chcela by som už konečne dokončiť Online kurz šitia, aby si môj kurz dokázali užiť aj tí, ktorí nemajú možnosť prísť na môj kurz naživo. A potom sa veľmi teším na šitie jedných svadobných šiat pre dobrú známu, ktoré budú výzva pre mňa rovnako po dizajnérskej ako aj výrobnej stránke.
Ďalej by som chcela viac rozvíjať svoju stránku, ktorá teraz troška stagnuje, ale za to sa viac venujem svojej takmer dvojročnej dcérke.

Čo by si odkázala mladým ľudom, ktorí by chceli pracovať s niečím podobným ale nevedia ako začať?

Chcela by som im odkázať, aby si našli oblasť, v ktorej cítia ten “drive”, a keď ju majú, nech sa stále vzdelávajú. Ďalej, nech sa obzerajú po inšpiráciách aj vo svete, nielen na Slovensku. A jedna vec, ktorá sa mi neuveriteľne osvedčila je to, že keď som sa zamerala na ľudí, na to, ako im chcem pomôcť, zrazu sa mi začalo oveľa viac dariť. A potom, ak robíte niečo s láskou, dokonca, že by ste to robili aj keby ste za to neboli platení, tak tam viete dosiahnuť najväčšie úspechy. A peniaze prídu a budú príjemným bonusom. Ale to, čo vás bude tešiť najviac, je ten úžasný pocit, že ste niekomu pomohli, niekoho obohatili, splnili ste si cieľ, víziu 🙂 Takže žiadny strach a smelo do nových projektov. Veď čo najhoršie sa vám môže stať ako to, že sa prinajhoršom naučíte niečo nové?