Najdôležitejšie je nájsť si správnu komunitu, ktorá ťa nedemotivuje…

Kornélia Socháňova je inšpiratívna mladá  modelka z agentúry CzechoSlovak Models. Modelingu sa venuje približne od 15 rokov. Je vegánka, rada cestuje a športuje. A my sme mali možnosť sa s ňou stretnúť a spraviť pre vás tento rozhovor. 

Kedy si začala s modelingom?

Moja teta mi navrhla casting agentúry Elite Model Look. Mala som 13 rokov a hovorila som si: – Ja a modelka? To nie -. Nakoniec som sa ale nechala prehovoriť a skúsila som to.

Vôbec som to neriešila a prekvapilo ma, keď mi povedali, že som zaujímavá a mohla by som to skúsiť. Najviac ma podržala Simona Krainová. V semifinále som, žiaľ skončila. Odporučili mi počkať 2 roky, nech sa mi dovyvíjajú črty tváre, no mne sa zmenila aj postava a keď som tam prišla odmietli ma. Toto ma nakoplo k tomu, že som začala cvičiť a zdravšie sa stravovať. Našla som si novú agentúru CzechoSlovak Models, v ktorej som dodnes. Z neúspechu sa stal úspech a možno vďaka tomu som dnes taká vďačná, aj za neplatenú prácu.

Je modeling náročný?

Určite. Počas toho ako som cestovala, som stretla mnoho modeliek a nie každá to zvládala. Je pravda, že sú v tomto biznise aj drogy a iné zlé veci, ale je len na tebe, ktorou cestou sa vydáš. Na prehliadku prišli dievčatá veľakrát rovno po párty. Neodlíčené a smrdeli od piva. Povedala som si, tak toto nie. Toto určite nechcem. Snažím sa byť iná a nedávať modeling na prvé miesto, a preto študujem aj vysokú školu, životné prostredie a medzinárodné vzťahy a pôsobím pod značkou rastlinných mliek Nuttery, ktorú máme s priateľmi.

S ktorou značkou sa ti najlepšie spolupracovalo?

V Thajsku som mala pred 2 rokmi, kontrakt na 3 mesiace a tam som spoznala skvelú dizajnérku. Šla z nej úžasná energia a správala sa k nám úplne inak. Nebola prísna, ale naopak kamarátska. Bola to skvelá skúsenosť. A zo slovenských dizajnérov je to určite Ferlito, ktorý robí svoje prehliadky charitatívne.

Kedy si začala cestovať?

V podstate som začala pracovne už vo svojich  15, keď som začala s modelingom. Moje prvé cesty boli na Taiwan alebo potom do Bangkoku.  Avšak už ako malá som s rodičmi navštívila veľa miest, keďže tancujú vo folklórnom súbore a chodili na rôzne vystúpenia.

Ktoré mesto sa ti najviac páči?

Najviac som si zamilovala Taliansko, konkrétne Miláno.

Kde sa najbližšie chystáš?

Páve do Milána, dostala  som tam modelingový kontrakt a budem tam jeden mesiac.

Od kedy športuješ?

Športu som sa venovala už na strednej, hrávala som volejbal aj som behávala na rôznych súťažiach, ale bolo to vždy len počas školy. Ale potom, keď som sa začala venovať modelingu, tak som si povedala, že to k tomu patrí. Dlhé roky som ale cvičila iba kvôli tomu, aby som mala dobrú postavu, posledný rok som si našla novú komunitu Adidas Runners, kde ma to veľmi baví, každý to robí od srdca. Myslím, že je dôležité s kým trávite ten čas a s kým trénujete.

Aké sú tvoje ciele?

Keď som začala s modelingom predstavovala som si, že pôjdem do Ameriky a budem top modelka, kedže modeling sa tak prezentuje. No potom som zistila, že to nie je o tom. Sú top modelky, modelky, ktoré sú v časopise len preto, že sú slávne ako naše moderátorky ale aj modelky, ktoré to robia skôr ako hobby a nie sú celebrity. Všetci si myslia, že dostávame všetko zadarmo, zarábame veľké peniaze a poznáme mnoho populárnych ľudí, ale to tak nie je. A tak, aj moje ciele sa zmenili a teraz je pre mňa dôležitejšie spolupracovať s ľuďmi vďaka ktorým získavam nové zážitky a niečo si oddiaľ odnesiem.

S ktorou osobnosťou by si sa chcela stretnúť?

S Leonardom DiCapriom. Je to veľmi inšpiratívna osobnosť. Popri práci, má aj svoju vlastnú organizáciu na záchranu životného prostredia, kde dáva všetky peniaze, ktoré má navyše. A taktiež aj s Angelinou Jolie, ktorá je tiež veľmi charitatívne založená.

Čo by si odkázala mladým ľuďom, ktorý sa boja ísť za svojim snom?

Sama by som potrebovala, aby mi niekto niečo odkázal (smiech). Keď som bola mladšia, hľadala som si motivačné články a citáty a hľadala som sa. Podľa mňa je najdôležitejšie nájsť si správnu komunitu, ktorá ťa nedemotivuje, ale posúva ďalej.