Veronika Madleňáková, zakladateľka značky Severanka. Táto módna značka, ktorá vyrába krásne oblečenie má ešte pridanú hodnotu a to je to, že je to Slow Fashion. Treba myslieť na našu planétu, nekupovať si oblečenie len kvôli kvantite a módnym trendom, ktoré sa pravidelne menia. Niekedy stačí spomaliť a kúpiť si niečo, čo urobí radosť tebe ale aj našej zemi.
Kedy ste si začali uvedomovať že fast fashion nie je správna cesta a je lepšie ísť cestou udržateľnej módy?
Bolo to približne štyri roky dozadu, keď som sa prvýkrát dopočula o hnutí Fashion Revolution. Vtedy sa mi otvorili oči a povedala som si, že ja nechcem byť zodpovedná za to, že ľudia v tretích krajinách sveta pracujú v neľudských podmienkach, že umierajú kvôli chemikáliám pri farbení kože a džínsov, a že nechcem byť zodpovedná častokrát aj za detskú prácu.
Snažíte sa žiť zdravšie, ekologickejšie a možno aj pomalšie, aj v iných častiach vášho života?
Áno určite. U mňa to začalo módou a pokračovalo to zdravším stravovaním, ekologickejším spôsobom života a celé to viedlo k pomalšiemu životnému štýlu. Snažím sa žiť čoraz viac ekologickejšie a určite je stále čo zlepšovať. Najviac ma však teší, keď mojím správaním inšpirujem ľudí v mojom okolí žiť tiež ekologickejšie.

Ako by ste motivovali mladých, aby začali rozmýšľať viac ekologicky?
Ako sa často používa výstižný hashtag #ThereIsNoPlanetB myslím, že to hovorí za všetko. Ak chceme naďalej žiť na tejto našej planéte musíme žiť v súlade s prírodou a nie ju ničiť. Tiež som brigádovala a väčšina peňazí išla na kozmetiku a oblečenie. Keď som objavila aliexpress, bola som vo vytržení. Keď sa mi potom otvorili oči a uvedomila som si, že len preto, aby som ja mohla mať niečo nové, musela niekde v Bangladéši pracovať možno moja rovesníčka, nemohla som viac pokračovať. A pritom vôbec nie je ťažké obliekať sa trendy a pekne bez toho, aby sme ničili prírodu, a aby bol kvôli tomu niekto znevažovaný. Napríklad sa môžeme naučiť jednoduché šitie a začať si prešívať oblečenie alebo si vymieňať či požičiavať oblečenie s kamoškami. Ak chcete mať nové kúsky a máte také, ktoré nenosíte môžete si oblečenie vymeniť na SWAP-e. Swapovanie je nové nakupovanie. Prvýkrát som Swap na Orave organizovala minulý rok a chcem v tom pokračovať. Najbližšie už koncom mája organizujem jeden v Zákamennom a ďalší termín je koncom júna počas podujatia Dni mesta Námestovo. Takže, v konečnom dôsledku žiť ekologickejšie je ekonomickejšie.
Kedy a ako prišla myšlienka založil si takúto značku?
Hneď ako som si uvedomila, že fast fashion nie je správna cesta, povedala som si, že len prestať nakupovať mi nestačí. Začala som sa zamýšľať, čo viac môžem spraviť ja, a tak prišiel nápad založiť slow fashion značku oblečenia.
Kto alebo čo inšpiruje tvorbu vašich modelov?
Inšpiráciu vnímam všade okolo mňa. Častokrát si všímam okolo seba detaily, a keď sa mi zapáčia, pretavím ich nejakým spôsobom do našej tvorby. Veľkou inšpiráciou sú pre mňa doby minulé. Hlavným posolstvom je pre mňa nadčasovosť, nie podliehanie módnym trendom.
Čo robí váš deň úspešným?
V prvom rade je to organizácia času a harmonogram.
Aj keď to mi stále nejde a snažím sa nájsť rovnováhu 🙂 Čo nesmie chýbať je
vychutnať si chvíľu pre seba v podaní kávičky a najviac ma poteší, keď dostanem
spätnú väzbu od mojich zákazničiek.
Aké sú vaše ciele do budúcnosti? Chceli by ste sa
venovať niečomu inému alebo zveľadiť vašu značku? Určite chcem značku zveľaďovať. Oravským dievčatám chcem priniesť nový spôsob vnímania módy. Chcem vytvoriť ateliér, kde by sa spolu so mnou mohli podieľať na vytvorení kúsku, a tak mu dať nový rozmer a povýšiť ho na viac ako oblečenie. Okrem toho sa chcem čoraz viac angažovať vo vzdelávaní v problematike módneho priemyslu a ekologickejšieho života. Na Orave chcem vytvoriť priestor, ktorý by takúto komunitu združoval.

Ako by ste charakterizovali vašu tvorbu?
Moja tvorba sa nesie v znamení slow fashion, kladie dôraz na jedinečnosť a ženskosť každej z nás a pritom myslí na udržateľnosť, ekologickosť a férovosť v móde. Venujem sa ekologickým a upcyklovaným materiálom a nadčasovým strihom.
Odkiaľ získavate materiál?
Naše materiály pochádzajú z Európy. Väčšia časť práve zo susednej Českej republiky, ale máme materiály aj zo Slovenska.
Na čom pracujete momentálne?
Momentálne pracujem na rozšírení našej ľanovej kolekcie.
Na ktorý váš projekt alebo kolekciu ste najviac hrdá?
Najviac som hrdá na upcyklovanú kolekciu a na naše vlnené zimné kabáty či jarné plášte. Sme jedna z mála slovenských firiem, ktorá ponúka takéto produkty.

Aké je vaše obľúbené miesto na Orave? Vraciate sa sem radi?
Najobľúbenejšie miesto na Orave je náš dom, čiže náš domov. Po svadbe sme si začali postupne stavať náš vysnívaný domček a bude to už rok, čo sa náš sen stal skutočnosťou. Stále žijem v Bratislave, ale takmer každý víkend sa vraciam späť na Oravu.
Čím je téma ekologického správania sa populárnejšia, tým viac článkov o tom nachádza viac mýtov. Ako si vybrať naozaj len to správne?
Ako sa hovorí, stačí používať zdravý sedliacky rozum. Vždy sa treba nad všetkými kriticky zamyslieť a hlavne čítať články z overených zdrojov a zdroje porovnávať. Ekológia sa stáva trendom, a preto je čoraz viac ľudí, ktorí to chcú zneužiť a využiť iba vo svoj osobný prospech. Preto je dôležité nekupovať hneď všetko, čo je označené „eko“, „bio“, „handmade“, „homemade“, ale otočiť na zadnú stranu a prečítať si, aké je napríklad zloženie alebo sa jednoducho pýtať. Mnoho ekologických pomôcok si vieme jednoducho vyrobiť a nemusíme nakupovať ďalšie veci.
