Originalita, umeleckosť a výnimočnosť. Toto sú tri slova, ktoré nám prvé nápadnú pri mene Pavol Dendis. Módny dizajnér pochádza z Vavrečky a vďaka svojej šikovnosti robí to, čo ho baví.
Kedy a ako vznikla myšlienka stať sa módnym dizajnérom?
Tá myšlienka prišla až po tom, čo ma prijali na vysokú školu zameranú na odevný dizajn a textil. Vôbec som neplánoval tento smer, skôr ma v tom čase zaujímal produktový dizajn, kde som sa ale nedostal. Počas školy som získaval rôzne vedomosti a skúsenosti. Vytvoril som prvé skice, odevy, neskôr menšie kolekcie. Veľa som stážoval aj v zahraničí a myslím, že to bol hlavný dôvod k tomu, že som sa rozhodol robiť to profesionálne.

Ako by ste definovali vašu tvorbu?
Musím povedať, že moja tvorba zatiaľ nemá nejakú jasnú definíciu, nakoľko som len krátko po škole, stále sa učím nové veci a hľadám inšpirácie. Tvorím hlavne pánske kolekcie, ktoré niekedy doplním dámskymi modelmi, ale stále sa snažím tlačiť to cez pánske strihy, detaily a tvary. Baví ma alternatívna a avantgardná móda, mám rád japonskú estetiku, neogotiku, minimálnu farebnosť a výrazný styling.
Čím ste iný a výnimočný?
Jedna náročná otázka strieda druhú. Robím pánsku módu už 6 -7 rokov. Vybral som si to ako svoj hlavný smer, to je asi o mne aj známe. Momentálne tvorím dosť temné kolekcie. Odevy sú najmä čierne krajčírsky vypracované. Snažím sa pozerať na módu ako na prostriedok, ktorým komunikujem so spoločnosťou a snažím sa vytvoriť hlavne silný pocit a emóciu. Oblečenie vytvorí každý, no pre mňa je však dôležitý príbeh, ktorý rozprávam a emócie, s ktorými odchádza publikum z prehliadky.
Ako dlho sa pripravuje kolekcia? Čo všetko je za tým?
Samotná príprava mi zaberie 2-3 mesiace. Záleží koľko vytvorím modelov, na ich náročnosti, ale aj na samotnom stylingu a hlavne, koľko ľudí na tom pracuje. Väčšinou sa s myšlienkou pohrávam v hlave dlho – približne rok. Selektujem veci, ktoré sú vhodné na prehliadku, a tiež prvky, ktoré zákazníci ocenia. Po nejakom utriedení si inšpirácie skicujem modely, vyberám materiály, riešim farebnosť (čo je v mojom prípade veľmi jednotvárne), grafiku, pracujem na strihoch a tvorbe modelov a šperkov. Na kolekcii so mnou pracuje vždy cca 4-6 ľudí, z rôznych odborov, takže aj práca s nimi zaberie nejaký čas. Je to náročné, ale perfektné obdobie roka.
Aké pocity ste mali pri predvádzaní vašej prvej kolekcie? Kedy to bolo?
Bolo to práve v roku 2014 v Bratislave počas Fashion LIVE!, kde predstavujem kolekcie doteraz. Na pocity si úplne nespomínam, bolo to pre mňa nové. Každý rok si kladiem latku vyššie či je to už počtom modelov, alebo samotnou show. Vždy je to však mix adrenalínu, strachu a radosti, kedy čakáte na reakciu publika po skončení prehliadky. Počas tých pätnástich minút sa toho udeje neskutočne veľa a pokiaľ sa mi podarí poskytnúť to najlepšie čo viem, tak som samozrejme spokojný. Vlastne sa mi ešte nestalo, že by som nebol spokojný :D.
Je náročnejšie model vymyslieť alebo zrealizovať?
Je to asi tak jedna k jednej. Keď tvorím kolekciu, je pre mňa dôležité, aby tých 15- 20 modelov fungovalo dokopy. Aby bola dobre vyvážená atmosféra, silné modely boli vystriedané jednoduchšími, aby sa udržalo napätie publika v správnej hladine. Model musí byť navrhnutý tak, aby som ho vedel spracovať kvalitne, takže to ide ruka v ruke. Keď si vymyslím náročný model, náročné je aj šitie, čo sa mne často stáva, ale popritom sa aj veľa učím. Keď sa mi nedarí, vždy sa veľmi rád poradím s maminou, ktorá je krajčírka alebo s kolegami z odboru.

Foto : Jana Budaiová / Dizajnér Pavol Dendis počas prezentácie kolekcie na London Fashion Weeku 2019
Čo vám pomáha prekonať tvorivú krízu, pokiaľ nejakú mávate?
Snažím sa striedať prácu s časom pre seba. Mám psa, ktorému sa musím venovať denne. Keď začínam mať pocit, že je toho veľa, alebo že som na jednom mieste, snažím sa cestovať a hľadám nové obzory. Obklopujem sa vecami a ľuďmi, ktorí ma inšpirujú. Keď sa nedarí, treba prestať, netreba to zbytočne tlačiť dopredu.
Prečo práve pánska móda? Tvorí sa náročnejšie ako tá dámska?
Rozhodol som sa tak už v škole, pretože som sa chcel odlíšiť tvorbou od svojich spolužiakov a ostal som pritom. Momentálne ma to baví viac. Už mám v oku siluetu, ktorá sa mi páči, a s ktorou sa rád hrám. To však neznamená, že to budem robiť stále. Experimentujem aj s dámskymi modelmi, ale to má ešte čas. Tam sa nedá povedať, čo je náročnejšie a čo nie. Každý dizajnér tvorí inak a má k tomu iný vzťah. Dôležité je, aby mi tvorba prinášala tie správne pocity, a aby som ostal verný sám sebe.
Čo vás inšpiruje pri tvorbe?
To je tiež rôzne. Môže to byť kniha, film, história, tvorba iného umelca, nejaká subkultúra a podobne. Snažím sa robiť veci, ktoré ma bavia, a ktorými sa momentálne obklopujem. Vždy keď som doma na Orave, tak trávim čas v prírode a lesoch. Veľa myšlienok vzniká práve tam, tvorím si vlastnú predstavu o miestach. Pri poslednej kolekcii Slzavé údolie som sa inšpiroval proroctvom z Biblie, trápením, bolesťou, a tak celkovo dosť temnou stránkou ľudského života. Už teraz môžem povedať, že nová kolekcia bude o niečo pozitívnejšia než tá posledná, ale stále to bude temná a veľmi magická téma. Budem riešiť našu ľudovú kultúru z takého mne prirodzeného uhla pohľadu a poriadne sa na to teším. Myslím si, že to bude veľmi silné.

Foto : Martin Tomečko / prehliadka kolekcie Pavla Dendisa Slzavé údolie počas FashionLIVE! 2018
Kde sa vidíte o 10 rokov?
27. februára 2029? Neviem, no asi tam kde som teraz :D. Ja riešim veci veľmi momentálne a moc ich neplánujem, nemám to vo zvyku. Určite však chcem pracovať s módou či už ako tvorca, alebo v nejakom inom odvetví módy. Možností je mnoho, mám svoje osobné a pracovné sny a ciele, ale o tých nerád hovorím. Robím všetko pre to, aby sa mi podarilo ich dosiahnuť, nič sa nedá získať zo dňa na deň.
Čo vám dala spolupráca s Lenkou Sršňovou?
Na toto rád odpovedám. Bola to jedna z najlepších skúseností, ktoré som mal. Získal som mnoho pracovných zručností, skvelú kamarátku a mentorku v jednom, takú istotu v tom čo robím, nakoľko počas skoro dvoch rokov sme si vybudovali silný pracovný aj osobný vzťah. Naučil som sa skutočne veľa od produkcie, cez komunikáciu, a tiež prezentáciu. Myslím si, že každý kto chce začať niečo vlastné, mal by zbierať skúsenosti od človeka, ktorý mu ich vie poskytnúť, nebáť sa pýtať a cítiť sa horšie. Nikto učený z neba nespadol.
Aká je najdôležitejšia vlastnosť návrhára?
Sebaistota. Musím si byť vedomý toho, čo robím a veriť tomu, pretože pokiaľ tomu neverím ja, tak ten pocit prenesiem aj do kolekcie a na zákazníka. Treba si uvedomiť vlastné schopnosti, pocity, hranice a držať sa ich, zároveň sa nebáť vystúpiť zo svojej komfortnej zóny. Tiež je dôležitá komunikácia a pokora. Ľudia chcú poznať človeka, ktorý je za celým tým procesom a tvorbou, ale treba stáť nohami na zemi, pretože je to veľmi kolísavý biznis.
Má móda pravidlá? Kde smeruje dnešná móda?
Kedysi móda mala pravidlá, ale väčšinou tí rebeli, ktorí ich porušovali strhli najvyššiu pozornosť. Dnes už nemá pravidlá. Žijeme v multikultúrnej otvorenej spoločnosti, kedy oblečením ľudia komunikujú s okolitým svetom – aspoň tak to vnímam ja. Existujú rôzne subkultúry, kde sú pravidlá v obliekaní životným štýlom, ale samotná móda všeobecné pravidlá už nemá. Je skvelé, že ľudia si môžu voľne vybrať, čo budú nosiť a dizajnéri, čo budú tvoriť. Niekedy mi však tie pravidlá chýbajú.”
Myslíte, že dnešná móda ovplyvňuje ulicu alebo je to skôr naopak?
Ani by som to tak nerozdeľoval proti sebe. Móda a ulica sa vždy navzájom ovplyvňovali a preberali rôzne vplyvy od seba. Ako som spomínal subkultúry a rôzne skupiny, ktoré v spoločnosti vznikali komunikovali, a aj dnes sa prezentujú pomocou módy, vytvárajú si svoj štýl a jazyk. Je to silný vizuálny neverbálny prostriedok, ktorý je ľahko dostupný. Vnímam to ako skvelý proces. Streetwear je momentálne veľmi obľúbený štýl medzi mladými ľuďmi. Je tam cítiť slobodu, radosť a chuť meniť veci.
Veľa sa hovorí o Zero Waste a Fast Fashion. Čo na túto problematiku hovoríte vy?
Je skvelé, že sa o tejto téme hovorí, a že sa spoločnosť o to zaujíma. Dnes je veľmi dôležité, aby bola spoločnosť informovaná. Hlavne správne informovaná, aby sme začali myslieť lokálne a zamerali sa na veci, ktoré v živote potrebujeme. Samozrejme netreba s fast fashion úplne seknúť, pretože aj tam sú ľudia, ktorí sú za to platení a sú skutočne radi aj za to málo, čo dostávajú. Ja sa snažím, aby moja tvorba bola udržateľná, modely čo najlepšie ušité a som rád, keď sú nadčasové. Myslím si, že sme na dobrej ceste k tomu, aby tu vznikla inteligentná a uvedomelá spoločnosť, ktorá sa pozerá okolo seba a ľudia sa zaujímajú jeden o druhého.

Foto : Martin Tomečko / prehliadka kolekcie Pavla Dendisa Slzavé údolie počas FashionLIVE! 2018
video z prehliadky Vale Of Tears 2019:
https://vimeo.com/309649594