Veľa ľudí sa spolieha na to, že vulgarizmy sú kľúčom k úspechu

František Košarišťan a.k.a. Fero Joke, pochádza z Dolného Kubína. Preslávil sa najmä krátkymi vtipnými  videami na internete, ktoré bavia čím viac a viac ľudí rôzneho veku.

Aké boli vaše začiatky a ako ste sa dostali k imitovaniu?

Asi cez komičku Evelyn, ktorá bola, a aj je moja blízka kamoška a dosť ma inšpirovala. Ale v prvom rade to začalo na základnej škole, kde som imitoval učiteľov.

Sú aj nejaké medze, za ktoré by ste s vašim humorom nezašli?

Veľmi nerád používam vulgárne slová, keď ich netreba, hoci veľa ľudí sa spolieha na to, že sú kľúčom k úspechu. Ale taktiež aj vysoká politika a parodovanie vážnejších dokumentov, do takýchto končín by som naozaj nešiel.

Čo je najťažšie na role baviča?

Najťažšie je byť originálny a vtipný na počkanie. Ale teraz odstupom času aj v súkromí to veľmi vyčerpáva po psychickej, a aj po časovej stránke, čo by som nikdy nepovedal.

Máte nejaký vzor, ktorý vás inšpiruje pri tvorbe?

Vzor? Mám skôr rád takú klasiku, na ktorej som vyrastal, ale tak zo všeobecnosti máme veľmi veľa dobrých stand up komikov, ktorí sú aj zo zahraničia a celkovo tu máme super stand up scénu. Veľmi rád si ju pozriem, aj keď to neberiem ako vzor, lebo nič také nerobím, ale sú mi veľkou inšpiráciou.

Máte nejaké plány do budúcnosti alebo to nechávate voľne prebiehať?

Krátku budúcnosť si plánujem, lebo ma to živí, ale ďalekú budúcnosť vôbec nie. Rád by som sa vrátil k starému remeslu – šiel by som učiť. Asi pravdepodobne by som nevydržal celý život robiť komika.

Je o vás menej známe, že ste vyštudovali pedagogiku. Venujete sa jej aj profesionálne?

Chodievam za mentálne postihnutými deťmi, kde sa o ne starám. Ako som už spomínal, rád by som sa k špeciálnej pedagogike raz vrátil.

Mávate niekedy dni, kedy vás opustí ,,múza tvorivosti“? Čo vám pomáha prekonať ju?

Moji kamaráti a rodina, ktorých mám. Sú naozaj úžasní. Ale samozrejme, sú momenty, kedy kreativita je mínus 10 a už neviem čo robiť, lebo ma to aj živí a chcem tých ľudí, aj baviť, a aj byť v tom dobrý. Mávam aj sebadeštruktívne myšlienky, keď vydám video, ktoré bolo podľa môjho názoru slabšie alebo reklamné. Takže áno, stáva sa to.

Ktorá spolupráca bola pre vás najpríjemnejšia?

Asi prvá, ktorú som robil, bolo to Rajo. Bola mi príjemná, lebo mi dali možnosť sa ukázať a byť aj trochu seriózny v rámci toho vtipu. Otvorili mi dvere do reklamného biznisu. Po tejto spolupráci ich bolo čoraz viac až do teraz, kedy už nestíham (smiech).

Aké máte pocity z Oravy? Radi sa tu vraciate?

 Oravu milujem a veľmi rád by som sa tu vrátil, keď si našetrím nejaké peniaze a budem mať možnosť kúpiť si dom alebo sa postarať o rodičov, keď budú starí. Ale nikdy neodchádzam z Oravy s myšlienkou, že tu bola nuda, a že sa tu už nikdy nevrátim. Taktiež rád športujem, čo u nás na Orave je  takmer na sto percent možné. Keby  som sa teraz vrátil ako učiteľ, by to bolo OK. Avšak všetky stretnutia a spolupráce mám v Bratislave, preto si to žiaľ nemôžem dovoliť. No myslím na to a rád sa raz vrátim natrvalo.

Mali ste nejakú spätnú väzbu od ľudí, ktorých parodujete? Brali to pozitívne alebo mali nejaké námietky?

Vždy mám tú spätnú väzbu pozitívnu a môžem povedať, že sedemdesiat percent ľudí, ktorých parodujem, sa mi ozvú či už v komentároch alebo v správe, že sa nasmiali. Nikomu sa nikdy nesnažím nejako ublížiť alebo niečo podobné. Zatiaľ som teda nemal nejaké problémy alebo sťažnosti, a to si veľmi vážim na všetkých tých ľuďoch.